přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuality » Jak se bydlí v Karlových Varech?

Jak se bydlí v Karlových Varech?

18.04.2013

zařazeno v kategorii: Aktuality |

 

V realitách podnikám od 1990. Dokonce první povolení „k poskytování služeb občanům“ jsem měl už v roce 1989. Loyd - reality, spol. s.r.o. pak zahájila svoji činnost od r. 1993, a za 20 let, prodala více než 2.500 nemovitostí.

Co k tomu říci? Určitě a jednoznačně se cítíme kompetentní kdykoliv říci, jakou má ta která nemovitost v místě a čase reálnou prodejní cenu. Pozor na všechny ty používané výrazy: hodnota – cena, obecná cena, výnosová cena, tržní cena, cena podle vyhlášky atd. My samozřejmě, musíme mluvit o průměrných cenách, i cenách za jednotku (m2, m3). Výjimky jsou ale vždy možné. V Karlových Varech jsou výjimky dokonce časté. Kupujícími jsou totiž i cizinci, neorientovaní zájemci, kteří více než bydlet se potřebují pochlubit, co si v Karlových Varech koupili. Nemůžeme někdy věřit svým vlastním očím, za co jsou kupující ochotni zaplatit nehorázné peníze. O to více se komplikuje život „našincům“, kteří bydlet potřebují, nebo dokonce musejí.

Strmému pádu cen nemovitostí předcházel jejich nesmyslný nárůst v letech 2007 – 2008, který nebyl podložen žádnou kvalitativní změnou nemovitostí, ani hmotou (plochou v m2). Krizový jev nebyl vůbec obecný, měl velmi podobné příčiny jako v USA. Výrazně se na něm podíleli i zprostředkovatelé prodeje i zprostředkovatelé úvěrů.

Ceny se dnes dostaly na takovou hranici, kdy už není ani možné to dno nejnižší ceny odhadnout, zdá se, že ceny nemohou být nižší. Samozřejmě nejdůležitějším faktorem zůstává poloha – lokalizace – místo, kde je nemovitost umístěna, ale i jaký má výhled, jaký má příjezd, parkování. Byty v panelových domech se již dnes prodávají za 14 – 17 tis. Kč/m2, neopravené byty v lázeňském území za 20 – 25 tis. Kč/m2, ale dobrá orientace pokojů může znamenat i výrazně lepší cenu.

I když dnes klesly i ceny stavebních prací, i ceny pozemků, zůstaly nebo vzrostly ceny inženýrských sítí a přípojek. Zkrátka všechno má svoje hranice. Kalkulace bytu v novostavbě, zahrnující v sobě podíl na pozemku, společných inženýrských sítích, projektu a inženýrské činnosti, náklady a poplatky za připojení na energie, náklady spojené s prodejem (reklama a právní služby nebo realitní makléř), náklady za posudky a energetické štítky, DPH atd. Vstupní (nákladová) cena se již může lišit jen tím, zda se staví za hotové či na úvěr. Cena peněz krátkodobého úvěru může být více než 10% RPSN. Cena za m2 bytu v novostavbě nevyjde už nikdy pod 30 tis. Kč/m2, u stavby na úvěr 34, spíše 36 tis. Kč/m2. O zisku developera není ani řeč. Zisk pro developera se může vytvořit až zdražením posledních neprodaných bytů v projektu.

Nabídka a inzerce nemovitostí je tak obrovská, že se musí třídit do krabiček, kategorií. Snad největším omylem je „zůstat pověšený na síti“.  Zájemce se pak do této sítě může skutečně chytit. Na internetu už dnes najdete k té – které nemovitosti snad všechny informace. Znáte to jistě: sklep Ano/Ne, telefon Ano/Ne a nevím co ještě. Chybí ale informace – za plotem hřbitov Ano/Ne, výhled na parkoviště autobusů Ano/Ne.

Co se ale nedozvíte z Internetu – jaké jsou měsíční náklady spojené s užíváním bytu: pojištění, správa budovy a bytu, jak vysoký je měsíční odvod do fondu oprav a fondu služeb. Novostavba: je v záruce (= nižší fond oprav), energetickou náročnost a moderní technologie vytápění a ohřevu vody a měření pro ten konkrétní byt (= nižší fond služeb a měřitelní služby pro každý byt), dále i nižší náklady za společnou TV či Internet (Wi-Fi Ano/Ne – jsem nikde neviděl, vida nová kolonka). Kvalita stavebních konstrukcí dnešních staveb je s panelovými technologiemi srovnatelná asi jako Trabant s Octavií. Vaše Octavie je v tomto případě v bezpečné garáži přímo pod Vaším domem.

Developeři různých projektů bytových domů k nám do Loyd – reality chodí konzultovat svoje záměry. Žádný projekt, který jsme viděli, se už nebude prodávat za pořizovací ceny tak, jako Nové Byty Svatošská – Doubí. Vyplatí se, poradit se již nyní, protože po dokončení fasády a vyasfaltování příjezdové cesty v květnu t. r. musíme prodávat již za vyšší ceny. Bez vytvoření zisku nemůže nikdo podnikat.

Půl hodina osobní konzultace s naší makléřkou Vám nahradí promarněné desítky hodin u internetu. Současně projednáte i reálnou prodejní cenou vašeho starého bytu a financování kupní ceny částečným úvěrem.

Najdeme Vám byt – skutečně „naMíru“.

Ing. Martin Lojda, Loyd – reality, spol. s r.o.

http://svatosska.loyd.cz/cz/

 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
Loyd - reality, spol. s r. o.

Loyd - reality, spol. s r. o.
Moskevská 10, 360 01 Karlovy Vary

Tel.: 353 222 227, 353 222 244
Mobil: 602 145 144
E-mail: reality@loyd.cz