přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuality » Předkupní právo je opět zrušeno

Předkupní právo je opět zrušeno

14.10.2020

zařazeno v kategorii: Aktuality |

 

Od 1. července 2020 již nemusíte svůj spoluvlastnický podíl nabídnout před prodejem dalším spoluvlastníkům. Předkupní právo je opět zrušeno až na dvě výjimky.

Předkupní právo není zrušeno v případech, kdy jste jako spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. Pokud například v rámci dědického řízení jste získali spoluvlastnický podíl a budete ho chtít převést na třetí osobu, musíte podíl nejprve nabídnout spoluvlastníkům. To ovšem neplatí v případech, pokud chcete podíl převést manželovi, sourozenci nebo jiné blízké osobě. Po uplynutí 6 měsíců ovšem předkupní právo zaniká a vy můžete s podílem nakládat dle své libosti.

Druhou výjimku představuje předkupní právo ve prospěch vlastníka pozemku k cizí stavbě na tomto pozemku a současně i předkupní právo vlastníka stavby postavené na cizím pozemku k tomuto pozemku. Cílem je, aby pozemek a dům byly jedna nemovitá věc. Díky uplatnění předkupního práva tak bude možné docílit jednoho vlastníka. Dnes totiž stále často pozemek náleží někomu jinému než dům na něm.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
Loyd - reality, spol. s r. o.

Loyd - reality, spol. s r. o.
Moskevská 10, 360 01 Karlovy Vary

Tel.: 353 222 227, 353 222 244
Mobil: 602 145 144
E-mail: reality@loyd.cz